maszyny budowlane
Porady

Najczęściej wykorzystywane maszyny budowlane

Każda budowa to proces skomplikowany i długotrwały. Wraz z postępem i rozwojem technologicznym na szczęście można go znacznie ułatwić, udoskonalić i przyspieszyć. Niezastąpiony staje się profesjonalny sprzęt budowlany.

  • Koparki, ładowarki, koparko-ładowarki

Niezbędne do wykonania wszelkich robót ziemnych, a wszak od tego zaczyna się prawie każda budowa. Jest to kategoria sprzętu niezwykle obszerna. Możemy wyróżnić koparki podsiębierne, przedsiębierne, chwytakowe oraz zbierakowe. Podobnie z ładowarkami, jednak w praktyce najczęściej na budowie wykorzystuje się koparko-ładowarki. Są bowiem najbardziej uniwersalne, a ich zakup, choć nietani, to dobra inwestycja. Firmy, które w swoim wyposażeniu nie posiadają takiego sprzętu, mogą skorzystać z usług wypożyczalni sprzętu budowlanego.

  • Betoniarki

Ich zadanie polega na mieszaniu cementu, wody, żwiru oraz piasku w celu uzyskania betonu do wylania takich elementów konstrukcyjnych jak: ławy fundamentowe, stropy, jak również podłogi. Wyróżniamy betoniarki posiadające mieszalnik o kształcie kielichowym lub bębnowym.

Przy wszelkich pracach ociepleniowych, termomodernizacyjnych mamy do czynienia ze styropianem. Niejednokrotnie potrzebujemy nietypowych wymiarów i należy to wykonać na budowie w jak najszybszym czasie. Cięcie styropianu bez posiadania odpowiedniego sprzętu przysparza wiele trudności i jest czasochłonne. Z pomocą przychodzi jednak przecinarka do styropianu. Posiadanie takiej maszyny rozwiązuje problemy z obróbką styropianu, zapobiega stracie materiału, czy ogranicza fruwające odpadki w postaci kulek styropianowych po okolicy.

  •  Szlifierki kątowe

Używane są do cięcia i szlifowania metalu jak również innych twardych materiałów. W praktyce najczęściej używane są do przecinania prętów zbrojeniowych, blachy, cięcia betonowych i ceramicznych elementów. Niezwykle istotny jest dobór odpowiedniej tarczy w zależności od wykonywanej pracy. Można podzielić je na dwie grupy: grubość tarczy między 1 a 3 mm (do cięcia), grubość tarczy ok. 6 mm (do szlifowania). Nie można zapomnieć o materiale poddawanym obróbce. Do cięcia twardych materiałów budowlanych, takich jak cegła czy kostka brukowa, używa się tarcz diamentowych.