flaga polski
Porady

Flaga narodowa. Gdzie kupić i jak wieszać?

Tradycja oraz zwyczaje panujące w Polsce sugerują, by święta narodowe oraz podniosłe uroczystości państwowe uczcić poprzez wywieszenie flagi z barwami narodowymi kraju. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że istnieje szereg wytycznych wskazujących to, jak powinna wyglądać flaga, a także czego pod rygorem kary nie wolno z nią robić. Podpowiadamy, gdzie kupić flagę, a także jak ją wywiesić, by zachować się godnie i z odpowiednią wagą sytuacji.

Kupuj odpowiedzialnie!

     Choć w Polsce istnieją specjalne punkty z gadżetami patriotycznymi to nic nie stoi na przeszkodzie, by flagę Polski kupić w dowolnym innym sklepie. Sprzedawców handlujących barwami narodowymi znaleźć można na popularnych serwisach aukcyjnych, czy między stoiskami w centrach handlowych. Decydując się na zakup flagi warto jednak pamiętać, że powinna ona wyglądać w odpowiedni sposób. Zgodnie z przepisami flaga musi być czysta i bez widocznych skaz. Całkowicie zabronione jest umieszczanie na jej powierzchni napisów, czy rysunków – warto zwrócić na te elementy uwagę w czasie zakupu, a przede wszystkim warto wstrzymać się przed samodzielnym „ozdabianiem” barw narodowych w nazwę swojej miejscowości lub inne hasła.

Jak wywiesić flagę? 

     Jeśli obywatel dysponuje biało- czerwoną, czystą i wyprasowaną flagą powinien umieścić ją na specjalnym drzewcu. Flaga nie powinna bowiem dotykać ziemi lub być narażona na upadek, co doprowadziło by do jej znieważenia. W przypadku trzonków montowanych w uchwytach wywieszenie flagi jest proste – biały kolor powinien znajdować się na górze. Kiedy jednak chodzi o pionowe maszty do montażu flagi sprawa wygląda nieco inaczej – by zachować zasady wywieszania barw narodowych kolor biały powinien znajdować się z lewej strony. Warto dbać, by zawieszona flaga swobodnie zwisała z drzewca lub masztu, korygując jej położenie, gdy ta „zawinie się” wokół elementu montażowego.

Ten artykuł może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *