prawo
Porady

Ile średnio kosztuje porada prawna?

Porady prawne to w polskich realiach bez wątpienia niezwykle użyteczne rozwiązania. Klienci przed wizytą w kancelarii bardzo często zastanawiają się jednak, jakiej kwoty może zażyczyć sobie prawnik za poradę w konkretnej sprawie. Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco dokładniej.

Ile kosztuje porada prawna?

Przede wszystkim należy zacząć od tego, że odpowiednie regulacje polskiego prawa ustalają minimalne koszty określonych rodzajów porad prawnych. Tak więc:

  •        Porada prawna odnośnie rozwodu może kosztować minimalnie 360 zł
  •        Przygotowanie przez prawnika umowy to koszt co najmniej 300 zł
  •        Porada odnośnie uchylenia wyroku sądu polubownego może kosztować mimimalnie 1 200 zł
  •        Sporządzenie prze prawnika pisma urzędowego to koszt od 200 zł,
  •        Porada odnośnie sprawy o naruszenie posiadania  kosztuje co najmniej 156 zł

Należy jednak pamiętać, że powyższe koszty to minimalne ceny określonych rodzajów porad. Oznacza to po prostu, że np. za poradę odnośnie rozwodu prawnik nie może zażądać stawki niższej, niż 360 zł jednak może zażądać stawki wyższej. Koszt porady prawnej będzie zależeć także od doświadczenia prawnika. Z oczywistych powodów, prawnik z wieloletnim stażem będzie pobierał wyższe wynagrodzenie, niż świeżo upieczony absolwent studiów prawniczych, który dopiero rozpoczyna pracę w zawodzie.

Pozostałe porady prawne

Jak natomiast przedstawia się cennik jeżeli chodzi o pozostałe rodzaje porad prawnych? Tutaj tak naprawdę wszystko będzie zależeć od rodzaju sprawy, charakteru porady, renomy danej kancelarii oraz rozmiaru miasta. Dla przykładu konsultacja odnośnie określonej kwestii z prawa pracy w mniejszym mieście to koszt średnio 50 zł. W Warszawie za tę samą usługę zapłacimy już jednak 250-300 zł. Porada w sprawie bezprawnego zachowania policji w kancelarii w Szczecinie to koszt średnio 150 zł. W większych miastach ta kwota będzie jednak rzecz jasna wyższa.

Poprowadzenie sprawy rozwodowej to koszt od 500 zł do 3000 zł, w zależności od liczby rozpraw, wielkości miasta oraz stawek naliczanych przez konkretną kancelarię. Napisanie pozwu rozwodowego w kancelarii w mniejszym mieście to koszt wynoszący średnio 100 zł, w większych miastach- 150 zł, w Warszawie- będzie to natomiast co najmniej 200 zł.