Turystyka

Ile średnio kosztuje laweta?

W momencie gdy samochód odmówi posłuszeństwa, bardzo często trzeba skorzystać z usług pomocy drogowej. Dla kierowców, których ubezpieczenie nie obejmuje takich wypadków, tego typu zdarzenie może okazać się bardzo kosztowne. Jaka jest bowiem obecnie średnia cena za wynajęcie lawety?

W gruncie rzeczy trudno jest podać uśrednioną cenę, ponieważ na całkowity koszt jej wynajęcia, składa się kilka istotnych czynników. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę kwestię tego, na jak długo chce się wynająć taką lawetę. Ważne jest także to jaka jest jej ładowność.

Za lawetę o ładowności do 2 ton, obecnie płaci się średnio 170 złotych za dobę. Natomiast za lawetę o ładowności do 3 ton, już 270 złotych za dobę. Różnica jest zatem dość duża. W przypadku transportowania nieco mniejszych pojazdów, można liczyć nawet na cenę 80 złotych za dobę.

W przypadku autolawety, ceny są już nieco wyższe. Za dobę trzeba liczyć średnio 250-350 złotych. Oczywiście na cenę wynajęcia lawety, ma także wpływ długość jej wynajmowania. Czasem można skorzystać z niej tylko w przeciągu jednego dnia, innym razem natomiast tygodnia, a nawet i miesiąca. Inny jest także koszt wynajmowania lawety bez kierowcy. Wówczas można korzystać z niej także w ramach wynajmowania na godzinę. Obecnie za 4 godziny wynajmu, zapłacić należy około 150 złotych.

W wielu przypadkach, firmy oferują także usługę holowania. Na terenie miasta, zazwyczaj kosztuje ona 100 złotych. Kłopoty zaczynają się jednak wtedy, gdy trasa jest dłuższa i poza miastem. Wówczas za każdy kilometr naliczana jest opłaca w granicach od 1 do 2 złotych. Oczywiście im więcej kilometrów należy pokonać, tym bardziej spada cena. Na krótszych odcinkach jest ona znacznie wyższa.

Wynajęcie autolawety musi być poparte posiadanym prawo jazdy kategorii B, ale także i zazwyczaj ukończonym 25 rokiem życia. Natomiast chcąc wynająć lawetę, zazwyczaj należy mieć prawo jazdy B+E. Natomiast dla transportowania ładunków powyżej 7 ton, należy posiadać już prawo jazdy kategorii C.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *