gimnastyka dziecka
Dzieci

Gimnastyka korekcyjna dzieci

Bóle pleców czy wady postawy, to problemy, który dotyczą coraz większej liczby dzieci. Winę za taki stan rzeczy w pierwszej kolejności ponosi niewłaściwy tryb życia. Reakcja w odpowiednim momencie może uchronić nasze dziecko przed poważnymi konsekwencjami.

Kręgosłup naszych dzieci powinien być regularnie badany w czasie badań bilansowych. Lekarz pediatra powinien ocenić postawę naszego dziecka i ewentualnie zalecić ćwiczenia korekcyjne. Nawet jeśli tak sytuacja nie miała miejsca, a z naszej obserwacji wynika, że dziecko garbi się lub ma tendencję do zajmowania złej postawy przy biurku, powinniśmy rozpocząć wdrażanie prostych ćwiczeń korekcyjnych. Regularnie wykonywane ćwiczenia, nawet te w domowy zaciszu, mogą w przyszłości ustrzec nasze dziecko przed poważnymi dolegliwościami związanymi z kręgosłupem.

Dbałość o postawę jest istotna od najmłodszych lat. Ważne są tu nawyki i odpowiednie zaplecze. Nie bez znaczenia świadomość. Wiedza na temat tego, jaki materac wybrać to podstawy.

Do przeprowadzenia ćwiczeń korekcyjnych w domu niepotrzebne są skomplikowane przyrządy. Często wystarczy choćby drabinka gimnastyczna, którą możemy bez trudu zamontować w pokoju dziecka. Zanim przejdziemy do ćwiczeń, należy pamiętać o odpowiednim rozgrzaniu mięśni. Krótka rozgrzewka polegająca na krążeniu nóg, rąk i tułowia w zupełności wystarczy. Później możemy przejść do nieskomplikowanych ćwiczeń, które pomogą naszemu dziecku zachować zdrową postawę. Oto przykłady kilku z nich:

  • ustawiamy dziecko bokiem do drabinki, tak aby mogło chwycić jeden drążek na wysokości bioder, drugi na wysokości głowy, po czym rozpoczynamy wymachy zewnętrzną nogą w tył i w przód, po wykonaniu kilkunastu wymachów powtarzamy wszystko z drugiej strony
  • kładziemy dziecko na plecach (na macie do ćwiczeń lub na dywanie), nogi powinny być wyprostowane, ręce ułożone za głową, rozpoczynamy serię równoczesnego unoszenia głowy i nóg, staramy się wytrzymać w takiej pozycji kilka sekund
  • sadzamy dziecko na krześle, ręce zaplatamy za głową i powoli ściągamy łopatki, rozciąganie powinno być wykonywane jak najmocniej, aż do pozycji, gdy zaczniemy odczuwać lekki ból

Dużym urozmaiceniem dla dzieci będzie także wykorzystanie do ćwiczeń piłek, skakanki czy hula hop. Ważne, aby dziecko traktował gimnastykę korekcyjną jako zabawę, co ułatwi mu wykonywanie poszczególnych zadań. Aby nasza praca przyniosła pożądany efekt, powinniśmy ćwiczyć z dzieckiem kilka razy w tygodniu. Pamiętajmy jednak, by nie zniechęcać go żmudnymi powtórzeniami, a raczej wprowadzać jak najwięcej urozmaiceń. Ćwiczenia korekcyjne możemy równie dobrze przeprowadzać na spacerze w parku lub w czasie zabawy na placu zabaw. Wysiłek ten na pewno zaprocentuje w przyszłości.

Więcej informacji o ćwiczeniach oraz drabinkach gimnastycznych znajdziesz na https://benchk.com/

Interesujące artykuły:

http://dziennik.podhale.pl/tablica-sensoryczna-dla-dzieci/

One Reply to “Gimnastyka korekcyjna dzieci

  1. Każda aktywność fizyczna jest bardzo ważna. Szczególnie dla dzieci. Taka gimnastyka w tym wypadku jest konieczna. Jednak sport jest też zalecany dla osób dorosłych. Do sportu zalicza się też wspinaczka. Na 4mountain.pl/pol_m_Sprzet-wspinaczkowy_Raki-turystyczne-i-wspinaczkowe_Raki-Grivel-285.html są dostępne raczki do wspinaczki, które są niezbędne, bo zapewniają też bezpieczeństwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *